Sprawdź, co warto wiedzieć przed kupnem OC

Jesteś posiadaczem auta i chcesz wykupić polisę OC? Może jesteś zainteresowany sprzedażą swojego pojazdu, ale nie wiesz, czy jest możliwość odzyskania pieniędzy za niewykorzystaną składkę? Na te i wiele innych pytań na temat ubezpieczenia OC, znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

OC – czym jest i czy jest obowiązkowe?

Każdy właściciel pojazdu, oprócz kosztu zakupu samochodu, przeglądów, napraw i paliwa, musi liczyć się z koniecznością dopisania do kosztów auta ceny polisy OC. Jest to obowiązkowa opłata, z której nie można zostać zwolnionym. Ubezpieczenie OC ma być zabezpieczeniem właściciela przed poniesieniem kosztów naprawy auta, które ucierpiało w wyniku ruchu jego auta. Niestety nie pokryje kosztów naprawy naszego samochodu. Zakres ochrony ubezpieczenia OC jest taki sam we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych, gdyż określa go ustawa. Natomiast jego ceny mogą się znacząco różnić. Ma na nią wpływ nie tylko wiek oraz doświadczenie kierowcy, ale także to, na jaki pojazd się zdecyduje. Najczęstszymi kryteriami branymi pod uwagę są:

  • Marka pojazdu;
  • Rodzaj i pojemność silnika;
  • Wiek i przebieg auta.

Na cenę polisy może mieć wpływ także fakt, gdzie będziemy się nim poruszać oraz czy będzie garażowany. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, za to samo auto, ten sam właściciel może zapłacić różną cenę. By wybrać najlepszą ofertę, warto skorzystać z dobrej porównywarki cen.

Co w przypadku sprzedaży auta?

Jeśli jesteś posiadaczem samochodu, musisz mieć także aktualną polisę OC. Co jednak, gdy chcesz go sprzedać na wiele miesięcy przed ukończeniem okresu ubezpieczenia? Dobrą wiadomością jest fakt, że gdy samochód zostanie wyrejestrowany lub jego nowy właściciel wykupi nową polisę OC, wówczas Ty możesz otrzymać zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony. Niestety, by tak się stało, nabywca musi wybrać inne towarzystwo ubezpieczeniowe. W przeciwnym razie otrzymasz tylko nadpłatę. Ważną informacją jest także to, że nie będzie to zwrot liczony od dnia sprzedaży auta, lecz od daty wypowiedzenia umowy przez nowego właściciela. Gdy nabywca zdecyduje się kontynuować zawartą przez Ciebie umowę, nie otrzymasz zwroty niewykorzystanej składki. By uniknąć takiej sytuacji, możesz dla pewności doliczyć koszt polisy do ceny auta. Jeśli decyzja o sprzedaży jest planowana, można zdecydować się na kupno polisy na raty. Jeśli zwrot składki OC (kiedy i ile odzyskasz pieniędzy z ubezpieczenia) jest dla Ciebie ważny, możesz dowiedzieć się więcej na ten temat na stronie Najtaniejuagenta.pl.

OC krótkoterminowe – kiedy można z niego skorzystać?

Jeśli chcesz kupić auto w kraju lub za granicą, by móc z niego korzystać, musisz mieć aktualną polisę OC. Na czas załatwienia wszelkich formalności, możesz skorzystać z 30-dniowego ubezpieczenia, tzw. ubezpieczenia krótkotrwałego. Wraz z nim otrzymasz też tablice zjazdowe, dzięki którym będziesz mógł korzystać z samochodu. Pamiętaj, by w trakcie poszukiwań idealnego auta dla siebie dokładnie sprawdzić historię auta oraz jego stan. Dzięki temu unikniesz utraty środków. Musisz nie tylko przyjrzeć się zarówno wnętrzu auta, jak i jego wyglądowi zewnętrznemu, lecz zapoznać się ze wszelkimi dokumentami. Bardzo dobrym sposobem jest także prześledzenie historii pojazdu np. przez internet. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat, możesz zrobić to np. na stronie Najtaniejuagenta.pl (https://najtaniejuagenta.pl/jak-sprawdzic-historie-auta-kupionego-za-granica/).