Przelew zagraniczny inaczej walutowy – jak przelać pieniądze za granicę?

Tani przelew zagraniczny – jak wysłać pieniądze za granicę?

Codziennie banki w Polsce pośredniczą w operacjach polegających na transferu pieniędzy przelewów – w kraju i za granicą. W przypadku tych pierwszych sprawa jest prosta i, zazwyczaj, darmowa, jeśli korzystamy z usług elektronicznej bankowości. Jednak przelewy zagraniczne sprawiają więcej zamieszania. Ich specyfika pociąga za sobą koszty i nakład czasowy. W Polsce pieniądze można wysłać na trzy zasadnicze sposoby: przelewem (tradycyjnym, z użyciem formularza przelewu oraz elektronicznym), przekazem pocztowym lub za pośrednictwem specjalnych firm. Pytanie brzmi, co wpływa na koszty przelewów międzynarodowych i na czym właściwie polega przewalutowanie pieniędzy? Czym SWIFT i czemu jako obywatele Unii Europejskiej powinniśmy wiedzieć? Rozwiejmy wszystkie wątpliwości.

Przelew zagraniczny – proces transferu pieniędzy za granicę

Wszyscy klienci wszystkich banków w Polsce mają możliwość dokonywania zleceń przelewów z poziomu konta osobistego bankowości elektronicznej. Dzięki trzem sesjom rozliczeniowym Elixir, odbywającym się trzy razy w ciągu dnia każdego dnia roboczego, pieniądze wysłane z konta nadawcy trafiają na konto odbiorcy w kilka godzin lub, jeśli zależy nam na szybkim przelewie, w ciągu kilku minut, jeśli oczywiście uiści odpowiednią prowizję.

Co w przypadku przelewania pieniędzy na konta zagraniczne? Transfer środków na zagraniczne konta jest możliwy. Dzięki przelewom zagranicznym możemy płacić w sklepach internetowych po drugiej stronie oceanu, przesyłać pieniądze rodzinie, opłacać faktury itp. Jednakże trzeba pamiętać, że w związku z przewalutowaniem polskich pieniędzy na zagraniczną walutę, zawsze obciążany jest kosztami. Jeśli na zagraniczne konto wysyłasz pieniądze w złotówkach, wówczas bank przeliczy je na obcą walutę, lecz pobierze odpowiednią prowizję.

Dobra wiadomość brzmi: zazwyczaj mamy wybór co do sposobu przelewu zagranicznego, a każdy z tych sposobów determinuje zarówno cenę, jak i czas realizacji transakcji. Tu na pomoc przychodzi nazewnictwo, które warto poznać i przyswoić. Dwa systemy przelewu transferu środków za granicę odbywają się w ramach SEPA i SWIFT. W zależności od sytuacji może się okazać, że raz ten pierwszy okaże się dla nas korzystniejszy, innym razem ten drugi.

Pamiętaj tylko, aby – bez względu na rodzaj wybranego przelewu – zadbać o pełne i poprawne dane wymagane we wniosku przelewu. Drugą sprawą jest sprawdzenie kursu wymiany walut, dlatego że im gorszy kurs, tym większą bank odprowadzi prowizję. Na szczęście kurs dla poszczególnych walut jest na bieżąco aktualizowany i codziennie pojawiają się nowe informacje na temat zmieniających się danych.

Czym jest przelew SWIFT?

Najpopularniejszą formą przelewów w Polsce jest SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, pol. Światowa Międzybankowa Telekomunikacja Finansowa). Stowarzyszenie to istnieje od 1973 roku i zajmuje się świadczeniem usług finansowych w skali globalnej. Bez względu na walutę i bez względu na bank SWIFT pośredniczy w transakcjach finansowych w ponad 200 krajach, zrzeszając banki, domy maklerskie, jak również inne instytucje finansowe, w tym osoby prywatne.

W nomenklaturze finansowej SWIFT oznacza zarówno system, jak i specyficzny rodzaj przelewu – przelew zagraniczny, inaczej przelew walutowy. Jak już zostało wspomniane przelew odbywa się do dowolnych banków i w prawie wszystkich walutach. Mogą z niego korzystać klienci indywidualni i firmy.

Instytucje przynależne do systemu SWIFT posiadają swój indywidualny SWIFT Code (czasem możemy spotkać starszą nazwę kod BIC). Za pomocą SWIFT wykonamy transakcję w dowolnej walucie. Wyjątek stanowi euro, gdyż dla obywateli UE stworzono system SEPA, służący do przelewów międzynarodowych w obrębie krajów przynależnych do Unii.

Zatem przelew SWIFT z powodzeniem przyda się przy wysyłaniu złotówek na rachunki zagraniczne w Stanach Zjednoczonych czy do banków dalekowschodnich.

Co jest potrzebne do wykonania przelewu zagranicznego?

Banki zostawiają nam opcję sposobu pokrycia kosztów przelewu, którą odpowiednio wcześniej trzeba ustalić z odbiorcą przelewu:

  • OUR (nasz) oznacza, że koszt usługi przewalutowania poniesiemy my jako nadawcy.
  • SHR (ang. shared, czyli współdzielony) oznacza, że koszt usługi przewalutowania ponoszą wspólnie nadawca i odbiorca.

W przypadku dokonywania płatności w systemie SWIFT zleceniodawcy potrzebne są dane na temat odbiorcy przelewu i jego banku. W tym celu w formularzu polecenia przelewu musimy wypełnić podstawowe informacje (nazwę lub imię i nazwisko oraz adres odbiorcy, tytuł płatności, kwotę i walutę przelewu oraz numer rachunku bankowego odbiorcy, inaczej nazywany IBAN), kod BIC/SWIFT banku, do którego należy konto odbiorcy (tą informację udostępnia każdy bank) oraz rodzaj przelewu (OUR lub SHA).

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Koszt przelewu realizowanego w ramach systemu SWIFT wynosi średnio 20-25 proc. kwoty przelewu, natomiast opłata za SEPA nie powinna przekraczać 20 złotych. Jak zatem widać, przelew SWIFT kosztuje. W przypadku przelewów do krajów członkowskich UE mamy wybór, dlatego warto korzystać z nieporównywalnie tańszej opcji SEPA.

Jak najtaniej przelac pieniądze na konto zagraniczne?

Najbardziej opłacalną metodą przekazywania pieniędzy za granicę jest korzystanie z przelewów internetowych. Opłata zaczyna się od 0 złotych. Koszt przelewu zagranicznego online zależy od kraju i waluty docelowej, a także od przekazywanej kwoty. Do obliczenia kosztów przelewów internetowych można użyć porównywarki przelewów międzynarodowych Monito.

Kto płaci za przelew zagraniczny?

Koszt przelewu zagranicznego może się różnić w zależności od wybranej opcji: BEN (wszystkie koszty pokrywa odbiorca), SHA (koszty dzielone między nadawcę i odbiorcę) lub OUR (wszystkie koszty pokrywa nadawca).

Jak zrobić przelew zagraniczny za darmo?

Jeśli szukasz najniższych możliwych opłat za międzynarodowe przekazy pieniężne, unikaj banków. Zamiast tego skorzystaj z usług transferowych, takich jak Monito.

Ile euro można przelać pieniędzy za granicę?

Zgodnie z prawem możemy przewozić gotówkę o wartości do 10 000 euro (lub równowartość tej kwoty w innej walucie) przez granice międzynarodowe. Nie musimy niczego ani nigdzie zgłaszać, jeśli nie przekraczamy tego limitu.