Na czym polegają płatności mobilne? Jak płacić telefonem?

Obecnie banki we współpracy z dostawcami nowoczesnych technologii są w stanie zapewnić swoim klientom swobodny przepływ środków za pomocą aplikacji mobilnych. Płatności mobilne zbliżeniowe i zdalne pozwalają użytkownikom na szybkie przelewy na rachunek bankowy odbiorcy. Dzięki aplikacjom czy technologii NFC transakcje mogą odbywać się bez szybko i bezpiecznie, z pełną wygodą dla użytkownika. Gdziekolwiek jesteśmy, możemy dokonywać płatności online i stacjonarnych, za pomocą smartfona lub zegarka, i to bez użycia numeru PIN czy specjalnie wygenerowanego kodu potwierdzającego transfer przelewu. Sprawdź, na czym polegają płatności odroczone w systemie mobilne oraz jak dokonywać płatności blik czy przy użyciu aplikacji systemów płatniczych, na przykład Google Pay czy Apple Pay.

Czym są płatności mobilne?

Płatności mobilne, inaczej e-płatności lub m-płatności, pozwalają użytkownikom aplikacji i modułów na bezdotykowy przelew środków między rachunkami banków, jak również na kupowanie w sklepach stacjonarnych. Płatności zbliżeniowe są płatnościami bezgotówkowymi, polegającymi na wymianie danych między dwoma urządzeniami – smartfonem, tabletem czy smartwatchem a terminalem płatniczym.

Płatności mobilne wymagają sprzętu, telefonu posiadającego standard NFC, a także konta bankowego oraz aplikacji mobilnej twojego banku. Kolejnym istotnym elementem może być karta SIM. Trzeba też pamiętać, że płatność za pośrednictwem urządzenia mobilnego wymaga posiadania środków na koncie oraz połączenia z Internetem: siecią Wi-Fi lub LTE.

Jakie są rodzaje płatności mobilnych?

  • Płatności zdalne są najczęściej spotykanym rodzajem płatności mobilnych. Wymagają połączenia urządzenia (telefonu) z serwerem za pośrednictwem wiadomości SMS lub sieci internetowej. Ten rodzaj płatności spotykamy przy opłacaniu materiałów prasowych, dla których trzeba wykupić sobie prenumeratę, czy podczas konkursów telewizyjnych polegających na oddawaniu głosów. Po wysłaniu odpowiedniego kodu na wskazany numer klient otrzymuje SMS-a z potwierdzeniem pomyślnie przeprowadzonej transakcji.
  • Płatności zbliżeniowe to płatność w technologii NFC, z wykorzystaniem fal radiowych, dzięki którym możliwa staje się wysyłka danych na krótką odległość. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy płacić za zakupy kartami oraz telefonami za niewielkie kwoty, bez użycia kodu PIN. Obecnie banki poszerzyły limit płatności bezdotykowych z 50 zł do 100 złotych.

Korzyści z płatności mobilnych?

Zalety korzystania z transakcji mobilnych niewątpliwie ułatwiają życie. Jeśli zapomniesz portfela, karty lub drobnej gotówki, możesz liczyć na ratunek w postaci swojego telefonu ze ściągniętą na nim aplikacją twojego banku. Warto zauważyć, że dzięki płatnościom mobilnym dużo szybsze staje się dokonywanie przelewów. Sam BLIK pozwala na natychmiastowe przelewy z konta nadawcy na konto odbiory, trzeba tylko pamiętać, że kod potwierdzający dokonanie przelewu traci ważność po dwóch minutach.

Płatności poprzez BLIK

Usługę BLIK oferuje większość banków. Jest to polski standard płatności mobilnych, działający od 2015 roku Dzięki nim możemy nie tylko dokonywać płatności bezgotówkowych w sklepie, ale też dokonywać szybkich przelewów, przesyłać pieniądze na numer telefonów oraz płacić w sklepach online, wypłacać pieniądze z bankomatu oraz realizować czeki BLIK. Aby korzystać z BLIK, potrzebujesz jedynie aplikacji. Procedura płatności BLIK nie wymaga dodatkowego oprogramowania. Sprawdź, czy twój bank oferuje usługę BLIK i przekonaj się, jak łatwo z niego korzystać.

Jak włączyć płatności mobilne?

Wystarczy uruchomić odpowiednie aplikacje i wprowadzić dane logowania, używane zazwyczaj przy logowaniu się do konta bankowego online. Często uruchomienie płatności wiąże się z wprowadzeniem kodu cyfrowego. Wyróżniamy tu płatności BLIK (warto nadmienić - polską aplikację mobilną), płatności za pomocą technologii HCE, przy płatności poniżej 50 złotych, oraz cyfrowe portfele taki jak Google Pay (do którego z kolei podłączone są wybrane kary kredytowe), jak również Apple Pay.

Na czym polega płatność mobilna?

Aby dokonać mobilnej płatności zbliżeniowej, wystarczy zbliżyć telefon z funkcją NFC do terminalu płatniczego. Fale radiowe zajmą się wymianą danych między Twoim kontem a kontem sprzedawcy, co spowoduje natychmiastowy transfer pieniędzy.

Jaka jest najlepsza aplikacja do płacenia telefonem?

Dzięki aplikacjom takim jak Google Pay, PeoPay, Apple Pay czy Android Pay możemy używać naszych telefonów do dokonywania płatności wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty kredytowe. BLIK to polski system płatności mobilnych, który szybko zyskuje na popularności.

Czy da się płacić telefonem bez konta bankowego?

Możesz użyć Google Pay, aby dodać karty debetowe i kredytowe z różnych banków i firm partnerskich, a następnie zapłacić telefonem wybraną kartą zbliżeniową. Telefon staje się portfelem na karty, więc nie musisz go już nosić przy sobie.

Jakie banki mają NFC?

W sieciach T-Mobile i Orange można było dokonywać transakcji telefonicznych z wykorzystaniem technologii NFC (np. w mBanku, T-Mobile Usługi Bankowe i Getin Banku). Aby dokonać płatności, trzeba było dodatkowo posiadać wirtualną kartę NFC wydaną przez bank.

Jak zrobić płatność telefonem?

Aby korzystać z Google Pay, musisz włączyć funkcję Near Field Communication (NFC). Ustaw Google Pay jako preferowaną aplikację płatniczą w Google Wallet, aby dokonywać transakcji typu zbliż i zapłać. Utwórz formularz płatności zbliżeniowej. Zmień ustawienie blokady ekranu.

Co trzeba zrobić żeby płacić telefonem?

Aby móc korzystać z płatności zbliżeniowych BLIK, musisz najpierw zainstalować aplikację mobilną banku na telefonie z systemem Android, który obsługuje NFC (Near Field Communication). Gdy już to zrobisz, otwórz aplikację banku i wprowadź swój kod aktywacyjny. Na koniec upewnij się, że Twoje urządzenie jest zablokowane za pomocą kodu, odcisku palca lub biometrii twarzy przed użyciem BLIK-a.

Jak zrobić NFC w telefonie?

Na swoim urządzeniu otwórz aplikację Ustawienia. W polu wyszukiwania wpisz NFC. Ustaw opcję Użyj NFC na Włączone. Jeśli nie widzisz opcji Użyj NFC, Twój telefon nie obsługuje płatności zbliżeniowych.

Jak zrobić terminal z telefonu?

Aby wykorzystać swój telefon jako terminal do płatności zbliżeniowych, musisz mieć urządzenie z systemem Android wyposażone w NFC. Ponadto, aby uzyskać dostęp do oprogramowania POS Viva Wallet, musisz pobrać aplikację i założyć konto firmowe.

Czy da się płacić telefonem bez internetu?

Płatności mobilnych można używać także bez internetu, co pozwala na dokonanie zakupu nawet wtedy, gdy nie masz dostępu do internetu w swoim telefonie. Transakcja jest identyczna jak w przypadku zwykłej plastikowej karty płatniczej, z tą różnicą, że telefon jest używany w terminalu. Klient może dokonać do 25 zakupów, zanim ponownie będzie potrzebował dostępu do internetu.

Co to jest NFC i płatności?

Telefony z funkcją NFC pozwalają płacić bez konieczności fizycznego przekazywania karty. Aby korzystać z tej metody płatności zbliżeniowej, najpierw pobierz aplikację swojego banku na telefon z systemem Android. Następnie utwórz cyfrową kartę płatniczą, która jest powiązana z Twoim kontem; teraz możesz używać telefonu tak, jakby to była karta kredytowa lub debetowa! Pamiętaj o włączeniu funkcji NFC w swoim urządzeniu przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji.