Najniższa krajowa wzrośnie ponownie w lipcu 2023 roku, a to nie koniec przewidywanych zmian. Poznaj kwoty brutto i netto, które powinieneś zarabiać, pracując na pełen lub część etatu. Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na godzinę?
Czym jest minimalne wynagrodzenie? Jaka będzie podwyżka minimalnej krajowej w lipcu? Jak przedstawiają się historyczne dane dotyczące minimalnej w Polsce? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto na umowie o pracę?
Wysokość minimalnej krajowej wzrosła 1 stycznia 2023 roku do 3 490 zł złotych brutto. Jest to najniższa kwota, jaką może zapłacić nam pracodawca, jeśli pracujemy na pełen etat na umowie o pracę.
Ile w takim razie wynosi płaca minimalna netto? Dla osoby, która:
- ukończyła 26 lat,
- nie korzysta z ulg podatkowych,
- korzysta z podstawowych kosztów uzyskania przychodu,
- pracuje na pełen etat na umowie o pracę,
Najniższa krajowa 2023 netto to 2 709 złotych.
To zauważalny wzrost w porównaniu ze stanem na poprzedni rok. W 2022 roku najniższa krajowa brutto wynosiła 3 010 złotych, a netto – 2 364 złote.
Jednocześnie, nie jest to koniec zmian. Kolejna podwyżka najniższej krajowej 2023 zaplanowana jest na 1 lipca. Wówczas minimalna kwota brutto wzrośnie o 110 złotych do 3 600 złotych. Przełoży się to na minimalne wynagrodzenie brutto w wysokości 2 784 złote.
Dalszych podwyżek możemy się spodziewać w 2024 roku. Do takich wniosków doszli specjaliści z Federacji Przedsiębiorców Polskich w raporcie dla Business Insider. Oparli się o uchwałę w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa (WPFP) na lata 2023-2026. Według ich wyliczeń w przyszłym roku najniższa krajowa powinna wzrosnąć do 3 926 lub nawet 4 320 złotych brutto.
Najniższa krajowa na ¾ etatu
Jeśli pracujesz jedynie na ¾ etatu, wpływa to oczywiście na wysokość otrzymywanego przez ciebie wynagrodzenia. Przy pracy na ¾ etatu wynagrodzenie netto 2023, jakie ci przysługuje to przynajmniej 2 032 złote. Od lipca będzie to 2 120 złotych.
Ile wynosi najniższa krajowa na godzinę na umowie zlecenie?
Do tej pory mówiliśmy o najniższej krajowej 2023 na rękę i brutto wyłącznie w kontekście umowy o pracy. To dlatego, że w przypadku umów zlecenie i o dzieło inaczej ustalamy wysokość najniższego możliwego wynagrodzenia. Obowiązuje tutaj stawka godzinowa.
W pierwszej kolejności warto dodać, że fakt ten nie oznacza, że w umowie musisz mieć zapisaną stawkę godzinową. Możesz ustalić z pracodawcą wynagrodzenie miesięczne. Ważne jest tylko to, aby po przeliczeniu go na godziny, twoja wypłata nie była niższa od określonego minimum.
Stawka ta to 22,80 złotych brutto. Oznacza to, że najniższa krajowa 2023 netto na godzinę to 16,41 zł złotych. To stan po pierwszej, styczniowej podwyżce.
Od 1 lipca 2023 roku minimalna stawka godzinowa będzie wynosić:
- 23,50 złotych brutto,
- 16,98 złotych netto.
Pamiętaj! Dane, które podajemy, mogą być inne dla ciebie, w zależności od tego, jakie składki opłacasz, ile masz lat i czy korzystasz z dodatkowych zwolnień.
Czym jest minimalne wynagrodzenie?
Minimalne wynagrodzenie to najniższe możliwe wynagrodzenie, które pracodawca może wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Niezależne jest ono od posiadanych przez pracownika kwalifikacji.
W języku potocznym często stosujemy to wyrażenie również w kontekście umów cywilnoprawnych (zlecenie i o dzieło), jednak w rzeczywistości w tych przypadkach mowa raczej o minimalnej stawce godzinowej.
Samo pojęcie zostało po raz pierwszy użyte w Polsce w 1956 roku. Na przestrzeni lat minimalne wynagrodzenie pełniło różne funkcje, a w dzisiejszym kształcie zaczęło obowiązywać od lat 90. XX wieku.
Chociaż używanie minimalnego wynagrodzenia jest popularnym rozwiązaniem na całym świecie, nie wszystkie państwa z niego korzystają. Kraje Unii Europejskiej, w których nie obowiązuje płaca minimalna to:
- Dania,
- Szwecja,
- Finlandia,
- Austria,
- Włochy,
- Malta,
- Cypr.
Podwyżka minimalnej krajowej w lipcu
Jak już wielokrotnie wspominaliśmy w tym artykule, w lipcu 2023 roku czeka nas kolejna podwyżka płacy minimalnej. Najniższe wynagrodzenie na pełnym etacie, na umowie o pracę wzrośnie wówczas do:
- 3 600 złotych brutto,
- 2 784 złotych netto.
Oznacza to stawkę godzinową w wysokości:
- 23,50 złotych brutto,
- 16,98 złotych netto.
Historyczne dane dotyczące płacy minimalnej w Polsce
Wspomnieliśmy, że płaca minimalna w Polsce obowiązuje od 1956 roku. A jak się w tym czasie kształtowała?
Gdy zostało początkowo wprowadzone, minimalne wynagrodzenie wynosiło 364 złote, co w przeliczeniu na wartość złotówki z 2020 roku wynosi 254 złote. Przez następne 10 lat stopniowo wzrastała do 850 ówczesnych złotych.
W 1970 roku płaca minimalna wynosiła 1 000 a w 1980 – 2 000 złotych. Od tej pory widać wyraźnie spadek wielkości pieniądza i znaczne skoki w wysokości najniższego wynagrodzenia. W roku 1989 ostatecznie osiągnęło ono wysokość 38 tysięcy.
Minimalne wynagrodzenie pięło się do wysokości setek tysięcy, w 1992 roku sięgając miliona złotych. W 1994 osiągnęło 2 400 000 złotych, a potem drastycznie spadło ze względu na denominację złotego.
W 1995 roku wynagrodzenie minimalne wynosiło 260 złotych i stopniowo wzrastało, w znacznie wolniejszym tempie. Dopiero w 2008 roku przekroczyło 1 000 złotych.