Jak zrobić przelew w euro z konta złotówkowego?

Chociaż Polska nie przynależy do Strefy Euro, Polacy nie stronią od rozliczeń w walucie Unii, zwykle podczas zakupów w sklepach zagranicznych i na międzynarodowych platformach zakupowych. Takie osoby jednak wykonują przelewy bardzo rzadko, często latami nie korzystają z osobnego rachunku dostosowanego do realizacji przelewów w euro. Tutaj kłania się pytanie, co zrobić, jeśli nie chcemy zakładać osobnego konta, a musimy zrobić przelew w euro z konta złotówkowego?

Z pomocą przychodzi system SEPA, który pozwala na przelewy międzynarodowe dla krajów UE oraz do Skandynawii, San Marino, Monako i Liechtensteinu. Dzięki niemu zlecisz swemu banku wykonanie przelewu na numer rachunku obywatela Unii Europejskiej, ponosząc bardzo niewielki koszt przelewu w stosunku do tego, ile musiałbyś zapłacić, gdybyś korzystał z innego popularnego systemu do przelewów walutowych, czyli SWIFT. Sprawdźmy, jak wysłać przelew do banku odbiorcy znajdującego się w Strefie Euro oraz ile wyniesie opłata za przelew.

O czym pamiętać, zanim wykonamy przelew w euro z konta złotówkowego?

Kiedy decydujemy się na przelew zagraniczny, zwykle mamy do wyboru możliwość płacenia systemem SWIFT, obowiązującym w większości krajów na całym świecie. Jednakże dla mieszkańców UE zaprojektowano system do wykonywania przelewów międzynarodowych pośród państw UE i innych wyżej wymienionych. Dzięki SEPA kwota po przewalutowaniu trafia na numer rachunku bankowego odbiorcy najpóźniej na drugi dzień roboczy.

Czym jest przelew SWIFT?

Najpowszechniejszy system służący do wykonania przelewu w obcej walucie. Termin SWIFT jest skrótem od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication i służy klientom w ponad 200 krajach na całym świecie. Jeśli bank nadawcy i odbiorcy jest członkiem systemu SWIFT, możemy zlecić bankowości elektronicznej wykonanie przelewu zagranicznego i walutowego. Pieniądze z konta zostają przewalutowane i przekazane na konto odbiorcy w sposób bezpieczny. Jednakże opłata za przelew SWIFT pociąga za sobą koszty, Zanim zdecydujemy się wysłać pieniądze na numer konta prowadzonego w obcej walucie, upewnijmy się, za ile nasz bank oferuje taką usługę. Koszt przelewu na zagraniczne konta prowadzone w walucie innej niż euro może osiągać nawet 250 złotych.

Czym jest przelew SEPA?

System został uruchomiony w 2008 roku po to, by przepływy środków w europejskiej walucie odbywały się taniej i szybciej. Jest to ten rodzaj przelewu, który pozwala wykonać przelew zlecony w walucie euro przy jednoczesnej oszczędności kosztów przelewu, gdyż w przeciwieństwie do SWIFT pomija udział kosztów banków pośredniczących. Tak obmyślony system nie wymaga tworzenia osobnego konta walutowego. Z poziomu posiadacza konta w złotówkach jesteśmy w stanie zlecić przelew płatności w euro, dzięki na jednolitemu obszarowi płatności w euro na terenie Unii Europejskiej. Jedyną dostępną do zrealizowania kwotą przelewu jest wysyłka pieniędzy w walucie

Co oznacza skrót SEPA?

Skrót SEPA pochodzi od angielskiego Single Euro Payment Area.

Jaki jest koszt przelewu SEPA?

Koszt przelewu SEPA waha się między kilkoma a kilkunastoma złoty; cena uzależniona jest od sposobu, w jaki go zlecisz (osobiście w placówce oddziału banku, przez Internet, przez telefon). Wiele banków udostępnia możliwość przelania pieniędzy z waluty pln na eur zupełnie za darmo przez Internet. W przypadku transakcji przez telefon lub osobiście w oddziale trzeba liczyć się opłata wynoszącą nawet 20 złotych. Jak widać, system elektronicznej bankowości internetowej przynosi więcej korzyści przy przelewach europejskich.

Jak zrobić przelew w euro z konta złotówkowego?

Przelew zagraniczny różni się od przelewu krajowego. Przelew odbywa się na podstawie rachunku numeru bankowego odbiorcy, nie zaś innych jego danych jak imię, nazwisko czy nazwa firmy. Mimo to oczywiście warto podać dane rachunku odbiorcy przelewu, choćby dla porządku naszych własnych rachunków.

Co istotne, trzeba też podać kod BIC, tak zwany identyfikator danej instytucji finansowej (każdy bank ujawnia taką informację publicznie np. w Internecie). Następnie trzeba będzie wskazać informację na temat dyspozycji, to jest tego, kto poniesie koszty transakcji i przewalutowania. Najczęściej spotkamy się z dyspozycją SHA (koszty dzielone na odbiorcę i nadawcę przelewu) lub OUR (nadawca pokrywa koszty) oraz na dyspozycję BEN (koszty przelewu pokrywa odbiorca). System SEPA pozwala tylko na opcję SHA.

Jak zrobić przelew zagraniczny w SEPA?

Po zalogowaniu się do bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej wystarczy wybrać opcję przelewy zagraniczne, następnie uzupełnić formularz zlecenia przelewu, w tym wpisać numer konta odbiorcy w formacie IBAN oraz wpisać kod BIC/SWIFT banku odbiorcy. Przelew w euro w systemie SEPA zostanie przyjęty do realizacji po dokonaniu autoryzacji. Przelew z konta potrwa najpóźniej na następny dzień roboczy.