Jak tanio i szybko zrobić przelew euro na konto złotówkowe?

Internet oraz strefa Schengen znacznie zwiększyły ilość interakcji międzynarodowych. Wielu Polaków wyjeżdża zarobkowo za granicę, a część swojego dochodu przelewa rodzinie w Polsce. Przelew euro na konto złotówkowe jest z tego powodu zjawiskiem bardzo częstym. Jednak nie każdy wie, jak go przeprowadzić. Ponadto każdy bank rządzi się swoimi procedurami, które zostaną omówione w poniższym artykule. Uwaga zostanie poświęcona także aplikacjom pozabankowym, które umożliwiają przelew euro na konto złotówkowe na innych warunkach, niż te oferowane przez banki.

Przelew na polskie konto

Przelew euro na konto złotówkowe pko nie musi zostać dokonany z konta walutowego. Posiadacze rachunków płatniczych w tym banku mogą także wykorzystać inne konta, by rozliczyć wszelkie płatności, jakie pociąga za sobą taki przelew. Dużym ułatwieniem jest dokonanie przelewu z SEPA, to jest Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro. Obejmuje on całą Unię Europejską (w tym kraje spoza strefy euro) oraz Norwegię, Andorę, Watykan, San Marino, Islandię, Liechtenstein, Szwajcarię i Monako. W takim przypadku przelew euro na konto złotówkowe trafi do polskiego odbiorcy najpóźniej w następnym dniu roboczym. Jednak wybór trybu pilnego sprawia, że pieniądze dotrą tego samego dnia. Co ważne, będzie to pełna kwota. Sama opłata za przelew jest rozdzielana zgodnie z przepisami instrukcji kosztowej SHA. Oznacza to, że nadawca pokryje koszty w swoim banku, zaś odbiorca – także w swoim.

Warto pamiętać, że przelew euro na konto złotówkowe pko musi być dokonany na numer IBAN. Jeśli odbiorca mieszka w Polsce i ma konto w polskim banku, wystarczy podać prefiks PL do jego numeru rachunku. Operacja ta jest bardzo prosta, jednak bez niej niemożliwe są przelewy międzynarodowe.

Przelew euro na konto złotówkowe ing wygląda tak samo, jak w PKO. Można dokonywać przelewów na cały świat, oczywiście z uwzględnieniem różnego rodzaju sankcji ekonomicznych. ING obsługuje siedemnaście walut, w tym oczywiście euro i złotówkę. Dowolne konto osobiste umożliwia dokonanie takiego przelewu – konto walutowe nie jest wymagane.

euro na pln

Przelew euro na konto złotówkowe ing posiada liczne szczegóły dotyczące swoich kosztów. Są one zerowe, gdy przelewu dokonuje się na inne konto w ING, w aplikacji mobilnej, stronie banku, placówce bankowej. Przelew w SEPA dokonany poza Polską kosztuje 9 złotych. Opłata jest symboliczna, jednak bank realizuje transfery do salda – brak środków na dodatkową opłatę udaremnia przelew.

Przelew w euro na konto złotówkowe – o czym należy pamiętać

Przede wszystkim powinno się mieć na uwadze kurs euro do złotego. Jest on zmienny, co odbija się na kwocie, jaką finalnie otrzyma odbiorca przelew w euro na konto złotówkowe. Przykładowo przy przelew euro na konto złotówkowe ing bank informuje, że przeliczenie zostanie dokonane na podstawie kursu w chwili realizacji przelewu przez bank. Oznacza to, że wartość z chwili jego zlecenia może nie znaleźć zastosowania, a odbiorca otrzyma kwotę mniejszą, niż się spodziewał. Euro jest walutą raczej stabilną, więc nie należy się obawiać poważnych wahań jej wartości. Jednak mimo wszystko nie jest ona stała i ulega pewnym zmianom, które mimo niewielkiej skali mogą być odczuwalne.

Należy także pamiętać o numerze IBAN, to jest International Bank Account Number – Międzynarodowym Numerze Rachunku Płatniczego. Jest to ujednolicony standard numeracji kont w przelewach międzynarodowych. Powstał on, by ułatwić przelewy między poszczególnymi krajami. Podstawą do jego utworzenia jest BBAN, czyli Basic Bank Account Number – Podstawowy Numer Rachunku Płatniczego. To ten numer, którego używa się w przelewach krajowych. Aby BBAN stał się IBAN-em, wystarczy dodać do niego prefiks PL, jeśli przelew w euro na konto złotówkowe dokonywany jest na polski rachunek płatniczy. Dwuliterowe oznaczenia krajów są ujednolicone normą ISO 3166-1 alfa-2. Polskie numery IBAN składają się z 28 cyfr, bez względu na bank.

Warto mieć na uwadze koszty, jeśli takowe będą miały miejsce. Banki realizują przelewy do salda na rachunku. Oznacza to, że jeśli zabraknie środków na opłatę, przelew nie zostanie zrealizowany.

Czynnikiem, którego powinno się być świadomym, jest także przewalutowanie. Banki dokonują go na podstawie swoich kursów. Różnią się one od tych, które można spotkać w kantorach. Niektórzy uważają, że bankowe kursy niekoniecznie są korzystne dla klientów.

Wspomniana została już metoda podziału SHA. Nie jest ona jednak jedyną spotykaną w przelewach walutowych. Przelew euro na konto złotówkowe można także zrealizować przy pomocy podziału BEN. W takim wariancie wszelkie koszty poniesie odbiorca przelewu. W terminologii sektora bankowa nazywa się go beneficjentem, stąd też skrót. Trzecią metodą jest OUR, która kosztami obciąża nadawcę. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, którym zależy, by odbiorca otrzymał pełną kwotę przelewu. Ryzykiem OUR są wysokie stawki w niektórych bankach.

euro na polskie konto

Najłatwiejszy sposób na przelew z zagranicy na polskie konto złotówkowe

Jak widać, przelewy euro na konto złotówkowe to czynność wymagająca różnych formalności, w których można się pogubić. Ponadto wiele banków pobiera prowizje i opłaty, które dla niejednego klienta są całkowicie nie do przyjęcia. W związku z takimi przeświadczeniami na rynku pojawiły się pozabankowe aplikacje umożliwiające przelew euro na konto złotówkowe na dużo lepszych warunkach. Jednak w dalszym ciągu pośrednictwo nie będzie darmowe. Jedynym wyjątkiem od tego są usługi platformy PayPal. Pozwala ona na wolne od prowizji przelewy do osób spokrewnionych z nadawcą przelewu. Za przelew do osoby niespokrewnionej należy zapłacić platformie 2 procent od zadeklarowanej kwoty. Kwota ta przez wielu jest mimo wszystko uważana za lepszą od niejednej oferty bankowej.

Innym rozwiązaniem są kantory internetowe. Przelew euro na konto złotówkowe tą metodą oznacza kupno w wybranym przez siebie kantorze waluty euro i zlecenie temuż jej przelewu do wybranej osoby. Różnorodność takich platform pozwala na wybór spośród wielu konkurujących ze sobą kursów waluty euro.

Można także wybrać usługi Western Union. Usługa ta pozwala na przelew nie tylko bankowy, lecz także na konto mWallet odbiorcy. Opłata za przelew w euro na konto złotówkowe jest stałą i wynosi 9.90 złotych.

TransferGo pozwala na przelew z przewalutowaniem. Jest on darmowy, jeśli nada mu się standardowy priorytet. Tryb pilny pozwala na realizację transferu pieniędzy już w ciągu pół godziny. Czas taki jest niezwykle atrakcyjny, jednak ma swoją cenę. Wynosi ona 2.99 funtów brytyjskich, czyli około 16 złotych.

Jak zrobić przelew na konto walutowe?

Inną platformą pozwalającą na przelewy międzynarodowe będzie Revolut. Przewalutowanie jest dokonywane po kursie międzybankowym (nie bankowym), co czyni go jedną z najtańszych dostępnych opcji do przelewów walutowych. Prowadzenie konta w euro jest darmowe. Przelew w SEPA, a także do innej osoby używającej aplikacji jest całkowicie darmowy. Opłaty są pobierane wyłącznie dla innych państw i wahają się od 1.25 do 25 złotych w zależności od państwa.