Jak mogę sprawdzić, czy przelew został wysłany na moje konto?

Są w życiu człowieka takie momenty, w których oczekuje przelewu na swoje konto i zależy mu na czasie. Realizując transakcję handlową, chce wiedzieć, czy klient uiścił ustaloną kwotę za oferowany produkt bądź usługę. Można mu wierzyć na słowo honoru. Można też przetestować prawdomówność klienta, sprawdzając, czy przelew faktycznie został zlecony. Jak się za to zabrać i czy istnieje 100-procentowa gwarancja, że przelew został wykonany? Na co zwrócić uwagę?

Elixir: sesje przychodzące i wychodzące

Operacje międzybankowe przebiegają według ściśle określonego klucza. Przede wszystkim każda taka operacja bazuje na systemie rozliczeń międzybankowych. System ten nosi nazwę Elixir. Dzieli on przelewy na przychodzące i wychodzące. Często spotykanym zjawiskiem są trzy pory, w których przelewy wychodzą i dwie, w których przychodzą. Zlecony przez stronę drugą przelew powinien pojawić się na koncie w czasie jednej z tych dwóch sesji przychodzących. Czas potrzebny na zaksięgowanie przez system przelewu może wynosić do 24 godzin od chwili jego zlecenia.

Zdarzają się oczywiście wyjątki od tej reguły, ale wynikają one albo z problemów technicznych, albo mają bezpośredni związek z kwestiami bezpieczeństwa. W tym drugim przypadku wstrzymanie przelewu występuje na wniosek banku, z którego ów przelew ma przyjść. Warto wiedzieć, że system Elixir gromadzi dane na temat poczynionych transakcji. Zasada ograniczonego zaufania w handlu obowiązuje i pewnie nie jeden sprzedawca stawia sobie konkretne pytanie. Jak sprawdzić czy przelew został wysłany na moje konto? Najprostszym, choć niekoniecznie najlepszym sposobem jest podpytanie się klienta o przelew. Inną metodą jest uzyskanie stosownego potwierdzenia. Jakiego? O tym w dalszej części artykułu.

Potwierdzenie wysłania przelewu – do czego służy?

Sprzedając dowolny przedmiot na OLX-ie lepiej upewnić się, że za wysłany przez siebie towar otrzyma się ustaloną sumę. Bezgraniczne zaufanie w handlu nie popłaca, ponieważ ludzie są różni. Również i w przypadku przelewu środków na określony cel, warto mieć pewność, że pieniądze trafiły do adresata. Jak sprawdzić czy przelewy zostały wysłane na moje konto? W jednym z powyższych akapitów pojawiła się sugestia dotycząca upewnienia w trakcie rozmowy z klientem, że pieniądze zostały już wpłacone. To najprostsza, lecz najmniej doskonała możliwość związana z uzyskaniem potwierdzenia. Klient może się zarzekać, że pieniądze już wysłał, choć wcale tego nie zrobił i być może nie ma najmniejszego zamiaru tego zrobić. Zawierzając jego zapewnieniom, można pozbyć się wartościowego towaru, nie uzyskawszy za niego żadnej zapłaty. 

Przeczytaj również:  Jak najłatwiej aktywować kartę?

Ludzie są różni i nie wiadomo, na kogo się trafi. Znane są przykłady otrzymywania zrzutów ekranu potwierdzeń realizacji przelewów, które okazywały się niczym więcej jak tylko dobrze wykonanymi podróbkami. Fałszerstwo takich dokumentów nie leży poza granicami możliwości zdolnych grafików. Choć takie potwierdzenie nie budzi wątpliwości w pierwszym odruchu, to jednak niesie za sobą ryzyko poniesienia strat finansowych. Skoro ani słowne potwierdzenie wysłania przelewu, ani zrzuty ekranu nie dają gwarancji uczciwości tej drugiej strony (w szczególności, gdy sprzedaje się kosztowne przedmioty, takie jak elektronikę), to na czym bazować? Czy istnieje sprawdzona metoda na sprawdzenie, czy konkretny przelew został już zlecony?

Potwierdzenie przelewu gwarantuje jego bezpieczeństwo. Niektóre banki generują specjalne wyciągi potwierdzające fakt zaistnienia transakcji i dostarczają je na skrzynkę mailową adresata. Przeważnie występują one w formie dokumentu tekstowego w formacie PDF. Uzyskawszy taki dokument można mieć pewność, że przelew na konto został zlecony. Stanowi to informację zwrotną, która zabezpiecza człowieka przed oszustwem. Warto mieć świadomość tego, że klienci mogą być nieuczciwi i lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Mówi się, że chcącemu nie dzieje się krzywda. Trudno się z tą sentencją nie zgodzić.

Parając się sprzedażą, warto realizować wysyłkę nie wcześniej niż po uzyskaniu wiarygodnego potwierdzenia wysłania przelewu. Stanowi to pewne zabezpieczenie przed potencjalną stratą finansową.