Przelew natychmiastowy Express Elixir i BlueCash – ile kosztuje?

Czasem zdarza się tak, że w trybie ekspresowym musimy przelać pieniądze na konto odbiorcy. Niestety ograniczają nas sesje Elixir, które – niestety – odbywają się trzy razy w ciągu dnia roboczego. Na ratunek przychodzi przelew natychmiastowy, inaczej przelew Express Elixir lub BlueCash, cieszący się coraz większą popularnością. Klienci bardzo cenią sobie usługę szybkich transakcji, bo chociaż za tę usługę trzeba zapłacić, odbywa się bez zwłoki i bez skomplikowanych procedur. Jeśli zatem przypomnisz sobie nagle o niespłaconej racie bądź gdy chcesz doładować konto bliskiemu, poratuj się przelewem natychmiastowym. Sprawdźmy, jak przelać pieniądze w trybie przelewu ekspresowego i ile ta usługa będzie nas kosztować.

Czym jest przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy, inaczej nazywany ekspresowym, jest to usługa polegająca na szybkie przelanie środków pieniężnych w dwóch różnych bankach. Przelew ten odbywa się zaraz po zaksięgowaniu. Oznacza to, że środki pieniężne wskazane w rachunku trafiają na konto odbiorcy w przeciągu kilkunastu minut.

Przelew natychmiastowy, inaczej nazywany ekspresowym, jest to usługa polegająca na szybkie przelanie środków pieniężnych w dwóch różnych bankach. Przelew ten odbywa się zaraz po zaksięgowaniu. Oznacza to, że środki pieniężne wskazane w rachunku bankowy, trafiają na konto odbiorcy w przeciągu kilkunastu minut.

Co istotne, taki przelew niejako obchodzi standardowe sesje rozliczeniowe Elixir. W praktyce oznacza to, że przelew natychmiastowy możemy nadać nie tylko bez względu na porę dnia, a nawet dzień tygodnia (tak, przelew ekspresowy zadziała w dni wolne od pracy, a więc w weekendy i w święta). Mimo to warto zapamiętać, że niestety nie każdy bank oferuje obsługę szybkich przelewów, a i one też nie są dostępne całą dobę. Zlecenie wykonania przelewu można dokonać tylko w polskiej walucie i tylko na terenie Polski; transfer pieniędzy za granicę dostępny jest tylko za pośrednictwem standardowego przelewu.

Rodzaje przelewów natychmiastowych

Usługa szybkich przelewów realizowana jest w systemie KIR (system Express Elixir) oraz przez spółkę Blue Media (BlueCash). Pierwszy sposób zadziała, gdy zechcemy wysłać środki do banku również uczestniczącego w systemie Elixir Express, natomiast za pomocą tego drugiego możemy przetransferować środki ekspresowo do każdej instytucji. Należy pamiętać, że to, którym przelewem będziesz w stanie zlecić wykonanie przelewu, zależy od twojego banku. Po uzupełnieniu danych w formularzu elektronicznej bankowości wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję przelewu.

Co to jest Express Elixir?

Express Elixir rozliczany jest w ramach systemu Elixir, który obsługuje Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Przelew Express Elixir z powodzeniem wykonasz w oddziale swojego banku, jak i przez Internet. W przeciwieństwie do standardowej sesji rozliczeniowej KIR nie ma znaczenia, w jakich godzinach wykonywane są przelewy. Pieniądze w ciągu kilku minut trafiają na konto odbiorcy. Plusem tego rodzaju przelewu jest to, że możemy przelać środki, nawet jeśli nie dysponujemy numerem bankowym odbiorcy. Wystarczy pobrana aplikacja mobilna.

Co to jest Blucash?

Drugim powszechnym sposobem dla posiadaczy kont bankowych jest System Płatności BlueCash, obsługiwany przez prywatny serwis Blue Media, który pozwala przelać środki ekspresowo, nawet jeśli akurat nasz bank nie oferuje takiej usługi. Po założeniu konta na stronie operatora i powiązaniu go ze swoim kontem elektronicznej bankowości. Również tutaj, nie transakcje rozliczane są siedem dni w tygodniu, a czas realizacji przelewu wynosi kilka minut.

Blik – Alternatywa dla przelewów natychmiastowych

Dzięki systemie ekspresowych płatności mobilnych rokrocznie rośnie liczba przelewów BLIK, dużo wygodniejszych i szybszych niż tradycyjny przelew. Przelew ekspresowy należy do darmowych przelewów oraz dostępny jest w zasadniczej większości banków. Wystarczy zainstalować aplikację banku, ty i twój odbiorca. Środki na koncie dotrą do odbiorcy w ciągu kilku minut. Z BLIK wykonasz przelew natychmiastowy w weekend i w święta.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Express Elixir oraz BlueCash pobierają należną prowizję. Ostateczne decyzja co do kwoty zależy od banku, jednakże jej koszt nigdy nie powinien przekraczać kwoty pięciu złotych. Pełne informacje o kosztach przelewów natychmiastowych bank powinien udzielać na stronie internetowej i na bieżąco je aktualizować. Co istotne, opłata wynosi tyle samo zarówno w dzień roboczy, jak i w dzień świąteczny.

Skoro o pieniądzach mowa, pamiętajmy o tym, że ograniczeniami przelewów natychmiastowych są limity. Banki ustalają kwotę w granicach do od 3000 do nawet 100000 zł. Niekiedy zdarza się, że bank zastrzega limit dziennych przelewów natychmiastowych, na przykład maksymalnie do trzech