Umiejętny dobór aktywów i instrumentów finansowych do portfela pozwala ograniczyć ryzyko strat. Trzymając się kilku wytycznych, można znacząco ograniczyć prawdopodobieństwo negatywnego scenariusza przy zachowaniu szans na osiągnięcie zakładanej stopy zwrotu. Dowiedz się, jak skutecznie dywersyfikować swoje inwestycje.
Inwestowanie to działalność, która wbrew pozorom nie jest zarezerwowana dla profesjonalistów. Żeby próbować pomnażać kapitał na rynkach finansowych, nie musimy kończyć studiów ekonomicznych, uczestniczyć w kursach ani zdawać państwowych egzaminów.
Znacznie dywersyfikacji w inwestowaniu
Oczywiście takie przygotowanie zwiększa prawdopodobieństwo uzyskiwania przez nas dodatnich stóp zwrotu z inwestycji. Jednak nie jest ono niezbędne do tego, żebyśmy zarabiali.
Konieczne jest, w pierwszej kolejności, przestrzeganie kilku fundamentalnych zasad. Należy do nich dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Dlaczego to takie istotne?
Żeby lepiej zrozumieć wagę tej reguły, musimy przypomnieć definicję inwestowania. To ograniczanie bieżącej konsumpcji dla osiągnięcia niepewnych zysków w przyszłości poprzez podejmowanie różnych decyzji odnośnie do posiadanego kapitału.
Potencjalne profity są zatem niepewne, ponieważ zależą od wielu czynników. Nie na wszystkie, które warunkują powodzenie inwestycji, możemy wpływać. Nie wszystkie z nich możemy kontrolować. Zatem istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie po naszej myśli i w efekcie stracimy pieniądze.
Jednak jako inwestorzy nieprofesjonalni możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo negatywnego zdarzenia. Jak? Dywersyfikując swój portfel inwestycyjny.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego w praktyce
W praktyce chodzi o to, żeby ulokować kapitał w wiele różnych inwestycji. Jeśli więc np. interesujesz się akcjami, rozważ zakup walorów różnych spółek. Najlepiej takich, które działają w różnych segmentach gospodarki, czyli np. nowych technologiach, budownictwie, produkcji energii i usługach medycznych.
Nie musisz także ograniczać się tylko do jednej giełdy, jednego kraju, ani zaczynać od papierów pojedynczych firm. Bezpieczniejszym rozwiązaniem może być zakup ETF-a (funduszu notowanego na giełdzie) na jeden lub dwa indeksy z rynków rozwiniętych albo na cały świat.
Aby jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko bez zbytniego obniżania potencjalnych zysków, warto zaangażować środki w różne klasy aktywów. Nie tylko akcje, ale także produkty uchodzące za bezpieczniejsze takie jak np. obligacje skarbowe, obligacje korporacyjne. Część kapitału możesz także ulokować w metalach szlachetnych, np. złocie.
Największa korzyść z dywersyfikacji portfela
Kolejnym stopniem dywersyfikacji i tym samym redukcji ryzyka jest wybór odwrotnie skorelowanych aktywów. W praktyce działa to tak, że gdy notowania niektórych idą w dół, inne zyskują na wartości i odwrotnie. Finalnie może być tak, że w warunkach rynkowej bessy, my możemy być na plusie.
Klasycznym przykładem są akcje i obligacje. Aczkolwiek może się zdarzyć, że w tym samym roku obie te klasy aktywów będą tracić. Na współczesnych rynkach finansowych scenariuszy takich nie można wykluczyć.
Jeśli nabierzemy doświadczenia, poczujemy się pewniej ze swoimi umiejętnościami inwestora, możemy zróżnicować portfel o bardziej spekulacyjne instrumenty. Należą do nich np. waluty i kontrakty CFD, które są dostępne m.in. u brokera AvaTrade.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.