Co to jest funkcja NFC w telefonie? Jak płacić telefonem?

NCF jest standardem fal radiowych, pozwalającym na bezprzewodową wymianę danych na niewielkiej odległości. Komunikacja występuje pomiędzy dwoma urządzeniami. NFC w telefonie umożliwia udostępnianie, bezdotykowo i zbliżeniowo, zdjęć i tagów, ponadto pozwala przesyłać środki finansowe. Wystarczy zbliżyć urządzenie do specjalnych naklejek, włączyć aplikacje i gotowe. Choć technologia na pierwszy rzut oka wydaje się zadziwiająco podobna do technologii Bluetooth, w rzeczywistości nie jest tym samym. Sprawdź, czym jest moduł NFC, jak działa oraz jak włączyć NFC w telefonie. Przekonaj się, że używanie modułu NFC na twoim smartfonie może okazać się dziecinnie łatwe. Zawsze pozostawaj w łączności z bliskimi.

Czym jest moduł NFC?

Moduł NFC (z ang. Near Field Communication) to technologia, za której pomocą odbywa się przesyłanie plików między urządzeniami. Pojawiła się wraz z poszukiwaniem alternatywy dla Bluetooth. Działa w oparciu o fale radiowe wysokiej częstotliwości (13,56 mhz). Standard działa w paśmie 2 GHz i przepustowości 106 do 848 kbit/s, w oparciu o protokoły RFID. Stąd NFC wykorzystywany jest do błyskawicznego przesyłania plików o niewielkich rozmiarach (link lub kontakt). Najważniejszą zaletą NFC są płatności mobilne wykorzystywane za pomocą smartfona. W przypadku smartfonów z Androidem oraz iPhonów z Apple Pay możesz płacić bez użycia kart kredytowych.

Co to jest NFC w zegarku?

Płacić możemy nie tylko za pomocą karty płatniczej, ale też za pomocą zegarków. Oprócz płatności telefonem, możemy płacić za zakupy bezprzewodowo i bezdotykowo właśnie dzięki NFC wbudowanemu w nasz smartwatch. Po zaakceptowaniu karty płatniczej przez smartwatch wystarczy włączyć aplikację płatniczą. Podczas zakupów wystarczy przyłożyć zegarek do terminala i czekać na sygnał o pomyślnie przeprowadzonej transakcji. Płatność zostanie przeprowadzona wyłącznie przy uruchomionej aplikacji.

Co to jest NFC w smartfonach?

Zasada działania bezdotykowej i bezprzewodowej komunikacji cyfrowej niczym nie różni się od płatności smartwatchem. NFC umożliwia przesyłanie danych płatniczych pomiędzy urządzeniami takimi jak smartfon czy terminal. Po włączeniu funkcji w aplikacji wystarczy przybliżyć urządzenie na minimum 20 cm do terminala i gotowe. Zaznaczmy, że chociaż w większości nowych smartfonów znajdziemy tę funkcję, nie jest to regułą.

Co to jest NFC w rowerze?

Po nałożeniu czipu NFC, w formie breloczka lub naklejki, możesz połączyć swój rower ze smartfonem i korzystać z wielu aplikacji przydatnych dla miłośników kolarstwa, zawodowego i amatorskiego. Tagi te pracują z częstotliwością przyjazną odbiorowi informacji wysyłanych kanałem NFC Dzięki temu możliwe jest ustawienie na rowerze liczników jazdy, na przykład pokonany dystans czy prędkość. NFC pozwala zarejestrować przebytą trasę i zapisać na twoim telefonie, oczywiście za dodatkowym pośrednictwem specjalnie przystosowanych aplikacji.

Zalety technologii NFC

Funkcjonalność. Dzięki temu, że wymiana danych aktywuje się w polu elektromagnetycznym bliskiego zasięgu, zmniejsza się ryzyko przypadkowego pobrania cudzych danych. NFC odczytuje specjalne naklejki z czipem (tagi NFC) i karty dostępowe. Taki tag można zaprogramować i nakleić w dowolym pomieszczeniu. Ponadto technologia NFC pobiera niewiele energii, a wiec zapewnia oszczędność oraz służy dbaniu o środowisko. Technologia NFC na pierwszy rzut oka łudząco przypomina standard Bluetooth, jednak przesyłka danych odbywa się z pominięciem parowania urządzeń. Niewielkie rozmiary danych umożliwiają ich natychmiastowe przesłanie. W tym celu wystarczy słuchawki do smartfonu z NFC i gotowe, połączenie zostanie nawiązane.